חייגו: 03-6023012

כך תנקו את הריצוף בבית


תחזוקה נכונה של משטח הריצוף חשובה לשמירה על מראהו, ניקיונו ותכונותיו לאורך זמן. כל חומר מצריך תחזוקה שונה, טיפול מותאם וכמות מים שונה. ישנם רבים הסבורים כי יש שיטת ניקיון אחת לכל סוגי משטחי הריצוף ולא כך הוא הדבר, שטיפת משטח הפרקט שונה מאופן שטיפת משטח גרניט ולכן חשוב לדעת כמה כללי ברזל לשטיפה נכונה של משטחי ריצוף שונים שיישומם יבטיח תחזוקה נכונה תוך שמירה על הרצפה לאורך זמן לקבלת הנאה ארוכת טווח.

כיצד נפטרים מכתמים קשים או לכלוך שחודר לנקבוביות שעל פני המרצפות? ובכן ישנן מספר דרכים וכמה כללים להתמודד עם כתמי ריצוף בדירה:

כתמי חלודה רובו המכריע של הריצוף בארץ הוא גרניט פורצלן, כתם חלודה על מרצפת יכול להופיע מחפץ מתכתי הבא במגע עם רטיבות ומוריד חלודה אל המרצפות. במקרה שכזה מומלץ להשתמש בחומר ניקוי אסטוניש של יעקובי, זוהי משחה המיועדת בדרך כלל לניקוי תנורים, יש למרוח את המשחה על הכתם, לחכות מעט ולשפשף עם סמרטוט לח, הכתם יירד בקלות. שיטה זו מתאימה לרצפת מט של גרניט פורצלן, מרצפות מבריקות עלולות לאבד את הברק שלהן מהחומר. כתמי חלודה ממרצפות קרמיקה לבנות ניתן להסיר בעזרת כמה טיפות לימון על אזור החלודה, להמתין דקה ולא יותר ולנגב, במקרים קשים אף יותר ניתן לפזר מלח על הכתם ולקרצף בעזרת צמר פלדה. לניקוי גרניט פורצלן יש להשתמש בחומר המתאים באופן ייחודי ולהימנע משימוש בווקס.

איבוד הצבע המקורי – ישנה הבחנה בין גרניט פורצלן מזוגג לבין מלוטש. המזוגג מכוסה שכבת זכוכית מבריקה, בעוד המלוטש מאבד את הגלזורה ומלא בנקבוביות, המתמלאות במהלך הזמן בכתמי לכלוך קטנים היוצרים מראה של צבע כהה יותר למרצפות, הפתרון פשוט, שימוש בספוג הפלא יעשה את העבודה ללא צורך בחומרי ניקוי מיוחדים.

כתמי סיליקון ודבק – במקרים אלה יש להצטייד בחומר מיוחד של חברת H.G המיובא מהולנד וניתן להשיגו בחנויות לחומרי ניקוי. יש להספיג את החומר במטלית לחה ולשפשף את הכתם עד שייעלם.

הברקה – הברקה של גרניט פורצלן מומלץ לבצע בעזרת איש מקצוע, אולם על מרצפות ישנות יותר דוגמת טרצו, ניתן לבצע פוליש וקס לבד. ניתן להשכיר מכונת פוליש במחיר שאינו יקר, רוכשים סקוטש לבן ושחור, נוזל וקס ושמפו לשטיפת רצפות. יש לקרצף את המשטח בעזרת הסקוטש השחור וניתן להוסיף לתהליך את השמפו, מנגבים ומייבשים בעזרת סמרטוט. כעת שופכים את חומר הווקס ומפזרים בעזרת מגב וסחבה על כל המשטח, מחכים שהחומר יתייבש ועוברים על כל המשטח עם המכונה והסקוטש הלבן בתנועות שתי וערב עד לקבלת הברק.

כתמים בגרניט פורצלן מלוטש – כתמים במשטח זה יש לנקות מיד ומומלץ למרוח סילר-חומר המפחית את ספיגות המשטח ומפחית את הסיכוי לקבלת כתמים, יש לחזור על הפעולה אחת לשנה. במקרים בהם חומרי הניקוי הרגילים אינם מסירים את הכתמים ניתן להסתייע במגבונים לניקוי וקרם אסטוניש.

כתמי מים על רצפת שיש – יש למלא דלי עם מים חמים מאוד ולהוסיף חצי כוס חומץ וכפית נוזל לשטיפת כלים, יש לחזור על הפעולה במידת הצורך עד להעלמות הכתמים. ברצפת שיש אין מניעה להשתמש בוקס ואף מומלץ.

ניקוי פרקט – את הפרקט לא שוטפים אלא מנגבים בעדינות עם סמרטוט לח, מומלץ לעבור על המשטח עם שואב אבק לפני השטיפה על מנת למנוע חדירת חלקיקי האבק לחריצים הקיימים בחלק ממשטחי הפרקט במהלך הניקוי. במידה ומדובר בפרקט עץ אמתי יש להשתמש בחומר ייעודי לרצפה מסוג זה על מנת את לשמר את המראה ולמנוע התבלות.

לכל משטח מרצפות יש חומר ניקוי המותאם לו, חשוב לפעול לפי ההוראות המתאימות לכל משטח באופן ספציפי על מנת לשמר את מראהו ולתחזקו באופן נכון. חשוב לדעת במה לא להשתמש על מנת שלא לגרום נזק בלתי הפיך לרצפה. כתמים שונים דורשים דרכי טיפול שונות המתאימות לסוג המשטח, ישנם מספר פתרונות פשוטים ונגישים לכתמים עיקשים. שמירה על מספר כללי ברזל ודגשים נכונים יבטיחו הנאה מרצפה נקייה ומבריקה השומרת על מראה נעים לעין, תכונותיה ואיכותה לאורך זמן רב.

בונה או משפץ? לחץ לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית
072-372-6495 השאירו פרטים